PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Cardas Parsec

Cze 14, 2019

Nazwa wskazuje na ogromną skalę brzmienia, co w dużej mierze znajduje odzwierciedlenie w odsłuchu.

Dystrybutor: Voice, www.voice.com.pl
Cena (para 1,0 m): 1890 zł

Tekst: Marek Lacki  |   Zdjęcia: AV

Artykuł ukazał się w Audio-Video 8/2018

audioklan

 

 


Cardas Parsec - interkonekt

TEST

Cardas Parsec


Cardas to producent okablowania, który w Polsce jest obecny już bodaj trzecią dekadę. Firma znajduje się na Zachodnim Wybrzeżu USA, w stanie Oregon. Nie produkuje już wyłącznie kabli, ale zajmuje się także słuchawkami, wkładkami i akcesoriami do gramofonów. Kable, głównie do zastosowań audio, nadal stanowią jednak podstawą działalności firmy George’a Cardasa.

Z oferty interkonektów analogowych można wybierać spośród ośmiu modeli, w bardzo różnych cenach. Do naszego testu trafił model Parsec. Miłośnicy astronomii docenią tę nazwę – parsek to jednostka odległości, używana zamiennie z rokiem świetlnym (równa 3,26 roku świetlnego, czyli prawie 31 bilionom kilometrów), która doskonale sprawdza się w określaniu odległości gwiazd, galaktyk, jak również w określaniu wielkości struktur we Wszechświecie.

Zdziwienie budzi fakt (co jest typowe dla chyba wszystkich kabli tej marki), że kosztujący 1900 zł kabel jest pakowany jedynie w przezroczystą foliową torbę.

 

Budowa

Parsec jest kablem grubym i mięsistym – mimo to wykazuje bardzo przyzwoitą elastyczność i nie sprawi kłopotu, gdy pojawi się potrzeba przeprowadzenia go przez zakamarki stolika/szafki. Ma grubą matową koszulkę w szarociemnozielonym kolorze. Przewodniki są dwa – miedziane o przekroju 25,5 AWG, wykonane w układzie litz, co oznacza, że każdy drut ma własną izolację. Zgodnie z deklaracją producenta, dielektrykiem jest tu powietrze, co oczywiście jest swego rodzaju przenośnią. Wtyki są firmowe – mają oznaczenie GRMO. Alternatywą dla nich są zakończenia XLR od Neutrika.

Cardas Parsec wtyk

Pojemność elektryczna kabla jest duża (ok. 230 pF/m), co nie predestynuje go do zastosowań, gdzie potrzebne są długie odcinki, a impedancja wyjściowa źródła jest duża (przedwzmacniacze lampowe, pasywki).

 

Brzmienie

Cardas Parsec ocenaCardas to, obok Nordosta, kolejny producent, który stosuje swoistą filozofię, modelując charakter swoich kabli w określony sposób. W porównaniu z Nordostem jest to jednak jakby przeciwny biegun.

Parsec brzmi ciepło i trochę zawoalowanie, próbując maskować wszelkie wady nagrań, tuszując rozjaśnienia i wyostrzenia. Dzięki temu, normalnie ostro i krawędziście nagrane utwory mogą brzmieć łagodnie. Na materiale DSD wysokiej jakości, który z natury rzeczy brzmi fizjologicznie cieplej niż PCM, pojawia się niedosyt krawędzi, przejrzystości i bezpośredniości. Charakterystyka kabla usypia też trochę mikrodynamikę.

Z drugiej strony pojawia się jednak duży rozmach i potężny bas. Dół pasma nie przoduje w szybkości i precyzji, ale np. na muzyce organowej sprawdza się bardzo dobrze.

Cardas nieźle sprawdzi się też przy muzyce baroku, choćby Vivaldim. Słuchałem „Czterech pór roku” i muszę przyznać, że byłem zachwycony barwą – ciepłą, wypełnioną, nasyconą. Kabel ten bardzo dobrze wypełnia dolną średnicę, dzięki czemu zyskuje się barwę ciepłą, gęstą i łatwo angażującą. Niestety, ta recepta na dźwięk nie sprawdza się na każdej muzyce, ale miłośnicy barokowej oraz ci, którzy chętnie słuchają koncertów organowych, powinni właśnie być dzięki temu kablowi usatysfakcjonowani.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie testu grupowego - Interkonekty RCA 1300-2100 zł

Za jakość trzeba płacić. Wiedzieli o tym już nasi dziadkowie. Prawda ta odnosi się także do kabli sygnałowych, których jakość ma istotny wpływ na brzmienie całego systemu. W naszym teście dziewięć modeli łączówek RCA, z których zdecydowana większość mieści się poniżej granicy 2000 zł.

System odsłuchowy:

 • Pomieszczenie: 20 m2 zaadaptowane akustycznie, o średnim czasie pogłosu, kolumny ustawione w polu swobodnym na krótszej ścianie, w 1/5 głębokości pokoju.
 • Komputer: Asus A555L, Intel Core i3-5005U, 2GHz, 4GB RAM, Windows 10
 • Przetwornik: Chord Qutest
 • Kabel USB: iFi Audio Gemini
 • Programy: J.River MC24
 • Wzmacniacz: McIntosh MA8900
 • Kable sygnałowe: Purist Audio Design Vesta
 • Kable głośnikowe: Equilibrium Pure Ultimate SG
 • Kable zasilające: Enerr Transcenda Ultimate NS
 • Listwa: Enerr One + kabel Enerr Transcenda Supreme HC (20A)
 • Stolik: Rogoz Audio z BBS

Interkonekty

 

Dziewięć interkonektów w cenie od 1300 do 2100 zł za metrową parę – taki przekrój pozwala sformułować pewne wnioski. Po pierwsze – mimo wciąż pojawiających się głosów sceptyków, głównie wywodzących się ze środowisk techniczno-informatycznych – łączówki sygnałowe mają wpływ na brzmienie systemu, i to całkiem znaczący. Negowanie tego faktu na gruncie obowiązującej wiedzy elektrotechnicznej jest częstym błędem, nie uwzględnia bowiem faktu, że nasz słuch jest bardzo czuły na zniekształcenia czasowe i fazowe. Nie pierwszy raz potwierdza się teza, że słyszymy więcej, niż może się wydawać, że możemy.

Bardzo słaba lub zgoła żadna jest w praktyce korelacja pomiędzy najważniejszym parametrem elektrycznym interkonektu, tj. jego pojemnością elektryczną, a wynikami testu odsłuchowego – chyba że system będzie bazował na przedwzmacniaczu lampowym o impedancji wyjściowej rzędu 1 kΩ oraz długim kablu o pojemności rzędu 1000 pF (zwróćmy uwagę, że tego typu sytuacje nie należą do wielkich rzadkości podczas pokazów megasystemów za setki tysięcy euro!). Wówczas faza sygnału 10 kHz jest już przesunięta o pojedyncze stopnie – mimo że spadek charakterystyki częstotliwościowej uwidacznia się dopiero przy kilkudziesięciu kilohercach.

Wróćmy jednak do naszych kabli. Niekwestionowanym zwycięzcą testu, już po raz drugi, jest kabel firmy Purist Audio Design – Genesis. W kategorii dynamiki i szybkości basu bije go jednak InAkustik Reference NF-803, który wraz z Acoustic Revive i Vovoxem stanowią czołówkę testu. Zaskakują jednak różnice w charakterach tych łączówek. Każda jest inna. Jeszcze większą rozbieżność wykazują Nordost i Cardas, które okazały się najbardziej odbiegać charakterem od średniej testu.

 

Pozostałe kable w teście grupowym

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Vovox Vocalis IC protect

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją