Nowości

Dział: Nowości

Focal Chora

Wrz 17, 2019
Focal Chora

Dawniej był Chorus, teraz będzie Chora. Francuzi mogli nie wiedzieć, że zamiana dwóch ostatnich liter na „a” nie będzie zbyt szczęśliwa z punktu widzenia polskich konsumentów, ale żarty na bok, bo oto debiutują trzy zupełnie nowe Focale, które mogą namieszać w swoim segmencie.

Dostępne modele ustawiono trochę nietypowo, jeśli chodzi o ceny, bo dwie podłogówki wyceniono całkiem podobnie (5200 i 6000 zł za parę), tymczasem monitory są dwa razy tańsze od mniejszych z nich (w przypadku Chorusów było chyba podobnie). No ale co nowego, prócz nazwy? Nowe są przede wszystkim membrany przetworników nisko- i nisko-średniotonowych. Focal wynalazł i opracował nowy kompozyt o nazwie Slatefiber – jest to połączenie niesplatanych (ułożonych w przybliżeniu jednokierunkowo) włókien węglowych pochodzących z recyklingu oraz polimeru termoplastycznego. Co ciekawe, z bliska faktura tego materiału przypomina naturalny kamień. Membrany Slatefiber są wytwarzane w fabryce w Saint Etienne, podobnie zresztą jak całe kolumny. Atutem tego materiału jest jeszcze lepsze niż w przypadku polyglassu połączenie małej masy, dużej sztywności i dobrego tłumienia. Chory są pierwszymi zestawami głośnikowymi wykorzystującymi ten ciekawy i ekologiczny kompozyt. Tymczasem wysokie tony nadal są domeną odwróconej aluminiowo-magnezowej kopułki TNF z zawieszeniem z Poronu – materiału z pamięcią kształtu. Jak zabrzmi to połączenie – niebawem się przekonamy.

Póki co, ofertę tworzą trzy konstrukcje: podstawkowe, dwudrożne Chora 806 (165-mm midwoofer i wspomniany tweeter) oraz dwie podłogówki: 816 i 826, różniące się nie tylko gabarytami i liczbą wooferów (odpowiednio: 1 i 2), ale także zastosowanym układem. 816-ki są dwuipółdrożne, zaś 826-ki – trójdrożne. Flaowce legitymują się efektywnością 91 dB, mają 105 cm wysokości i bas schodzący do 39 Hz (-6 dB). W przyszłym roku do tych modeli dołączą pozostałe głośniki, pozwalające stworzyć system wielokanałowy. Paleta dostępnych wykończeń obejmuje: czarne oraz jasne i ciemne drewno.

Kontakt: FNCE, www.fnce.pl

Ceny (za sztukę): Chora 806 – 1299 zł; Chora 816 – 2599 zł, Chora 826 – 2999 zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Kontakt z redakcją