PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Creative Sound Blaster JAM

Lip 09, 2019

Zdecydowanie najtańsze słuchawki w teście wyznaczą swoisty poziom odniesienia – ten, na którym „zatrzymuje się” przeciętny polski konsument. Czy są warte uwagi?

Dystrybutor: Creative Labs Polska, www.pl.creative.com
Cena: (stan na 5.07.2019 r) – 119 - 135 zł (sklepy internetowe)
Dostępne kolory: czarny

Tekst: Ludwik Igielski | Współpraca i zdjęcia: Filip Kulpa

Artykuł ukazał się w Audio-Video 9/2018

audioklan

 

 


Creative Sound Blaster JAM - słuchawki bezprzewodowe

TEST

Creative Sound Blaster JAM

Creative jest cenionym na całym świecie producentem multimediów. Niektóre z jego produktów, na przykład słuchawki Aurvana Live, zyskały sławę także w światku miłośników dobrego brzmienia. Doczekały się także licznych ulepszeń przez zwolenników DIY audio. Na pytanie, czy recenzowane słuchawki mają szansę powtórzyć sukces Aurvany, odpowie niniejszy test.

Budowa

Słuchawki SoundBlaster JAM od razu budzą sympatię. Są bardzo lekkie (83 g), wręcz filigranowe, co wpływa na komfort noszenia ich na głowie. Mówiąc wprost – są wręcz niesamowicie wygodne. Praktycznie w całości wykonano je z czarnego sztucznego tworzywa – dotyczy to także rozsuwanego pałąka. Poduszki nauszników są bardzo miłe w dotyku, do tego stopnia, że nawet bardzo długie korzystanie z nich nie powoduje dyskomfortu czy zmęczenia.

Szata wzornicza wyraźnie odstaje od konwencji przyjętej w świecie klasycznych i poważnych urządzeń audio – to pierwsza oznaka pułapu cenowego, na którym się znajdujemy. Cała elektronika, bateria, mikrofon i sterowanie znajdują się w prawej słuchawce, natomiast w lewej – „goły” przetwornik. Bateria wystarcza tylko na 12 godzin pracy. Opcją niespotykaną u rywali jest możliwość podłączenia po kablu USB – na przykład do komputera. Z drugiej jednak strony nie ma wejścia analogowego. Gdy więc w drodze rozładuje się bateria, słuchawki stają się bezużyteczne.

Sterowanie odbywa się za pomocą kilku przycisków na słuchawkach (głośność, odtwarzanie i odbieranie rozmów). Ponadto wbudowana jest opcja podbicia basu sterowana osobnym przyciskiem oraz mikrofon do prowadzenia rozmów.

Creative Sound Blaster JAM gniazdo

 

Creative SoundBlaster JAM ocenaJak izolują

Jako że mamy do czynienia z konstrukcją tak naprawdę otwartą, to słuchawki praktycznie nadają się wyłącznie do korzystania w cichych wnętrzach. Na zewnątrz słabo odcinają słuchacza od zgiełku i szumu ulicznego, nie wspominając już o głośnych pociągach czy metrze.

 

Jak grają

Słuchając (bezprzewodowo) plików z odtwarzacza FiiO M7, osiąga się bardzo przyjemne w odbiorze, lekkie i barwne, wyrażone bardziej w pastelach niż temperach, brzmienie. Wyższy bas jest dość szybki jak na konstrukcję tego typu, co niewątpliwie należy uznać za plus. Ze względu na relatywnie małą średnicę membran (32 mm) i małą siłę nacisku poduszek na uszy nie uświadczymy najniższego fundamentu basowego, chyba że skorzystamy z regulatorów barwy tonu czy z procesora dźwięku w źródle. Osoby wykorzystujące te słuchawki do słuchania muzyki bezpośrednio z komputera mogą w tym celu skorzystać z firmowego oprogramowania Control Panel i precyzyjnie dostosować parametry osłuchu. Dla potrzeb niniejszej recenzji ograniczyliśmy się wyłącznie do brzmienia natywnego, czytaj: mniej spektakularnego.

Dynamika nie zaskakuje niczym nadzwyczajnym i jak na tak lekkie i małe słuchawki jest całkiem niezła. Natomiast przestrzenność sprowadza się wyraźnie do wymiaru szerokości, co jest raczej typowe w rozważanym przedziale cenowym.

Naszym zdaniem

JAM-ami nie „zaszpanujemy” przed znajomymi, a tym bardziej przed osobami korzystającymi na co dzień ze specjalistycznych konstrukcji. Nie usłyszymy też tyle co z Focali czy Audio-Techniki. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że te bardzo przystępne cenowo słuchawki grają wcale nie najgorzej, zwłaszcza gdy uwzględnimy możliwość korzystania z dedykowanego oprogramowania. Wygoda noszenia i mały koszt zakupu sprawiają, że relację jakości do ceny należy uznać za całkiem korzystną.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe słuchawki w teście grupowym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją